"Захід не має наміру воювати": експерт пояснив, чому країни ЄС не збільшують витрати на оборону

Європейські виборці не готові голосувати за скорочення соціальних витрат на користь збільшення військових видатків.
Читать на русском
рф, економіка, санкції

Сучасне західне суспільство не готове до війни через еволюційний зсув у пріоритетах державних витрат.

Таку думку в своєму телеграм-каналі висловив фінансовий аналітик та економіст Олексій Кущ. Він вважає, що однією з ключових причин неготовності Заходу до війни є те, що в європейських країнах сформувалася соціальна група середнього класу, орієнтована на споживання та комфорт. Відповідно, бюджетні витрати спрямовані на підтримку соціальних програм, що відбивається на скороченні видатків на оборону.

"Загалом такий парадокс: усе те, що в цивілізаційному аспекті робило Захід привабливішим для наслідування та інтеграції з ним, призвело його до військового ослаблення", - пояснює Кущ.

Експерт звертає увагу, що на початку 20-го століття військові витрати значно переважали соціальні у країнах G7. Наприклад, до Першої світової війни на армію витрачалося понад 30% бюджету, тоді як на соціальні потреби — менше 10%. Проте, під кінець Холодної війни акцент змістився на соціальні витрати.

"Перемога в Холодній війні, це не стільки успіх у гонці озброєнь, скільки саме цивілізаційна перемога суспільства споживання західного типу (умовно "джинси, кока-кола та відеомагнітофон")", - додає експерт.

З кінця 1990-х років частка військових видатків у країнах Заходу знизилася до 5% від загального бюджету, тоді як соціальні видатки зросли до 40%. Це — прямий наслідок переходу до інформаційного суспільства споживання, яке вимагає все більше ресурсів на підтримку соціальних програм, медичних страховок, допомоги безробітним та мігрантам.

Кущ зазначає, що нинішня політика західних урядів спрямована на задоволення запитів виборців, які пріоритетно віддають голоси за соціальну підтримку, а не за посилення оборонного потенціалу.

Останні новини України:

Нагадаємо, на українців чекають серйозні зміни курсу долара і євро.

Як повідомляла Politeka, курс долара побив новий рекорд.

Також Politeka писала, що буде з гривнею у 2025 році, якщо триватимуть активні бої.


«Проведемо великий форум експертів»: експерт запропонував рішення історичних конфліктів України і Польщі

Є черги на заправках, але поки це не виливається в бунти, – експерт про ситуацію в рф

«Або війна, або падіння економіки»: експерт пояснив, що Китай задумав проти Тайваню

Податкова і банківська логіка в Україні рухаються у бік прозорості, – журналістка розповіла про зміни у червні

Конфлікт між інтересами регіонів та центру: економіст оцінив, чи готові російські еліти закінчити війну

Modus vivendi і modus operandi: експерт пояснив, як можна зупинити війну за допомогою торгівлі та Китаю

Добрива, навчання та участь у війні: експерт пояснив, які торги зараз точаться навколо Білорусі

«Та сама математика»: експерт оцінив, чи звалиться росія через нафту так само, як СРСР

Середньовічна облога: експерт оцінив, чим закінчиться енергетична блокада Куби

«Травень – це перехідний місяць»: журналістка пояснила, чому пенсії затримуються

Юрій Ванетик розповів про підходи Заходу до відновлення України

Досвід в обмін на комплектуючі: експерт розповів про співпрацю Тайваню та України

Війна, гроші та зерно: експерт пояснив, чому виник скандал між Україною та Ізраїлем

Що нового в Apple iPhone 17 і чим він відрізняється від попередника

«Порушується міжнародне право»: експерт оцінив, чому Ізраїль купує крадене українське зерно

Нафтопровід «Дружба» знову працює: експерт оцінив, чи варто було його відновлювати

«Ніхто не виграє»: експерт пояснив, чому через війну на Близькому Сході програють усі

«Швидкого податкового полегшення не буде»: журналістка розповіла про продовження військового збору

"ДТЕК Нафтогаз" веде переговори з українсько-американським інвестфондом - Bloomberg

Показати ще