Війна на Близькому Сході прогнозовано підніме ціни на нафту – Пелюховський

Читать на русском
Війна на Близькому Сході прогнозовано підніме ціни на нафту – Пелюховський

Сьогодні увага всього світу прикута насамперед до Близького Сходу, де ведуться обміни ракетними ударами між Ізраїлем та Іраном. Українська тема зійшла з перших сторінок світових видань. Показово: коли 16 червня російські війська завдали бомбардувань по мирних будівлях у Києві, внаслідок чого загинуло щонайменше 28 людей і сотні зазнали поранень, світові ЗМІ обійшли цю трагедію мовчанкою, а на саміті Великої Сімки президента України зустріли прохолодно і з нехіттю: світ переключився на інший процес.

Пише сайт newformat.info

Не вдаючись у проблеми, хто винен, а хто правий – Тель-Авів чи Тегеран, а також, чи дійсно Іран мав шанс найближчим часом отримати ядерну зброю, і чи превентивні удари з ізраїльського боку дійсно були виправданими, ми можемо констатувати: світ дійсно підійшов до тієї грані, за якою може розпочатися ядерна війна. Ізраїль володіє приблизно 90 ядерними боєголовками. Іран мав значні напрацювання у сфері ядерних розробок. До того ж за Ізраїлем стоять інтереси Сполучених Штатів, а Іран має підписану і ратифіковану угоду про стратегічне партнерство з Росією. До того ж Іран – найбільший експортер нафти в Китайську Народну Республіку. Не випадково Путін і Сі Цзиньпін вже засудили дії Ізраїлю, а Трамп майже щоденно надсилає погрози на адресу Ірану та його лідерам. Більше того: США навіть розглядають варіант включення у війну в Ірані, скинення нинішнього режиму аятоли Хаменеі, а також відновлення монархії на чолі з представником дому Пехлеві.

Що можемо констатувати на тлі подій в Ірані?

Перше. Інформаційна увага до нового поля протистояння йде не на користь Україні. Звісно, і європейські лідери, і торгівці зброєю, і представники ізраїльського лобі хотіли би, щоби головний центр уваги змістився на Близький Схід: тут значно більші ринки зброї, більше коштів, потенційно більші прибутки (як би це не звучало цинічно).

Друге. Ізраїльське лоббі в США значно потужніше, ніж українське (неформальним керівником його є зять Трампа Джаред Кушнер). Саме під його впливом США зосереджуються на близькосхідних питаннях, залишаючи українсько-російський конфлікт на другому плані. До того ж останні події показують, що Трамп швидше знаходить спільну мову з Путіним, ніж із Зеленським. Західна Європа (окрім Франції) також зайняла виразно проізраільську позицію, не надто звертаючи увагу на те, що твориться під боком, в Східній Європі. Те, що українське питання не буде розглядатися на саміті НАТО, а Володимира Зеленського не запрошено до участі в робочих нарадах, показово. І це тривожний сигнал.

Третє. Війна на Близькому Сході прогнозовано підніме ціни на нафту. Іран погрожує перекрити важливі транспортні артерії – Ормузьку і Баб-ель-Мандебську протоки, що підніме світові ціни на нафту мінімум до $120 за барель. То від цього буде у виграші? Правильно, Росія, яка напряму залежить від цін на енергоносії. Посилення Росії на тлі послаблення західної підтримки України ставить нас у надзвичайно складну ситуацію.

Четверте. Війна може викликати нову хвилю масової міграції з регіону. Іран – це велетенська держава з 81 мільйоном населення. Ні Європа, ні Росія не готові сьогодні прийняти велику хвилю біженців. Держави Центральної Азії перенаселені – за останні десятиліття тут стався бум народжуваності, Узбекистан і Киргизстан збільшили кількість населення більше ніж вдвічі порівняно з 1991 роком. До того ж конфлікти між шиїтами (більшість населення Ірану) і сунітами (більшість мусульман у світі) значно глибші, ніж із представниками інших релігій. Тому можна прогнозувати, що значна частина іранців у випадку великої війни опиняться в Україні.

Все це дає підстави стверджувати: чужих війн не буває. Помах крил метелика викликає цунамі на протилежній стороні земної кулі. Війна Ізраїлю та Ірану негативно відібʼється на українських реаліях. І ми повинні готуватися до цих негативних процесів.

По-перше, ми зараз повинні провести аналіз наших спроможностей для самостійного протистояння російській агресії – на випадок, якщо доведеться воювати з ворогом без будь-якої зовнішньої підтримки (і таке може бути). Потрібно провести аудит ресурсів, оцінити ринок зброї та наші фінансові спроможності, зміцнити наш ВПК, провести нову селекцію кадрів, відмовившись від послуг «гламурних воєначальників» і «модних міністрів». Акцент потрібно буде змістити на підготовку до спротиву у підпіллі.

По-друге, у випадку, коли стане зрозуміло, що наших сил явно недостатньо для ефективного протистояння Росії, варто буде визначитися із «червоними лініями» і принциповими позиціями у переговорному процесі. Ми не маємо права воювати «до останнього українця» – кожна війна має свій запас міцності у вигляді того числа втрат, яке суспільство може понести ради перемоги. Якщо кількість втрат перевищує певний відсоток від дорослого населення – супротив стає беззмістовним. Україна вже підходить до цієї фатальної цифри.

По-третє, ріст цін на енергоносії боляче вдарить по Україні – адже ціни зростуть і для наших споживачів, в першу чергу для військових. Це також потрібно мати на увазі.

І головне: нам потрібна комплексна програма захисту інтересів українців в умовах глобального і невідворотного наступу хвилі мігрантів. Ми повинні вивчити досвід і помилки Європи. Україна завжди була гостинною землею, відкритою для іноземців. Але це не значить, що через кілька десятиліть наші діти і онуки повинні перейти в іслам, перетворивши церкви на мечеті. Ми повинні забезпечити насамперед права українців, а вже біженці повинні підлаштовуватися під наші традиції і наш спосіб життя. Вони повинні памʼятати і розуміти, що будуть гостями на нашій землі.

Ці думки визначають наше ставлення до ситуації на Близькому Сході і дають підстави для дій і консолідації ради української ідеї та майбутнього України.

Андрій Пелюховський, Голова Всеукраїнської політичної партії «Сила нації»


«Скиньтесь на війну»: експерт оцінив вартість ударів по Україні для росії

Економіст про допомогу США Україні: «Менше, ніж вони витрачають на комунальні послуги федеральних будинків»

«Це складна формула»: експерт пояснив, чи запрацює росія на нафті через скасування санкцій

«На Кубі знову немає електрики взагалі»: експерт оцінив, навіщо Трамп влаштував блекаут

Борислав Береза заявив про ймовірну схему виведення капіталу за кордон через інкасаторські авто - ЗМІ

«У «Газпромі» бідкаються»: експерт оцінив українські удари по експортних можливостях рф

Береза заявив, що ЗМІ поскаржилися йому на тиск, що до мобілізації журналістів після критичних публікацій про НБУ та Пишного

«Основна вимога цієї допомоги – жорстка економія»: експерт пояснив, чому МВФ вимагає від України підвищити податки

На тлі економічної кризи ціни на нафту падають, – експерт про довгу війну проти Ірану

США зняли санкції з нафти: експерт оцінив, чи допомагає Трамп путіну

Стратегія значно більш потрібна, коли у вас ресурсів менше, ніж у ворога: експерт пояснив, що потрібно змінити у військовій політиці

США стабілізують ринок: експерт оцінив, чи знімуть санкції з російської нафти

Експерт пояснив, як через економіку можна повернути окуповані території

Боротьба проти тіньового флоту рф може тимчасово призупинитися, – Микола Томенко про події в Ірані

Дуже дорого зараз наш досвід можна продати будь-якій країні Близького Сходу, – експерт про протидію шахедам

Навчання НАТО і санкції Китаю: експерт оцінив, за яких умов росія б так і не напала на Україну

Історія з нафтопроводом «Дружба»: експерт заявив, що ЄС приєднується до тиску на Україну

«Ви можете тут заробити»: експерт пояснив, як залучити іноземців у ЗСУ

Російська нафта чи електроенергія: експерт оцінив, як вирішити проблему з Угорщиною і Словаччиною

Показати ще