Прогнози Нацбанку не виправдалися: українців попереджають про нове підвищення цін

Минулого року прогнози Національного банку щодо інфляції не виправдалися.
Читать на русском
Подорожчання фруктів в Одесі

Прогнозується, що пік зростання роздрібних цін в Україні припаде на перше півріччя 2025 року, де інфляція може досягнути 15%.

Окрім традиційних факторів, таких як посуха й здорожчання енергоносіїв, важливу роль відіграє також девальвація гривні, що впливає на формування цін у країні.

Минулого року прогнози Національного банку щодо інфляції не виправдалися. За підсумками 2024 року, індекс споживчих цін, згідно з даними Держстату, становив 12%, що значно перевищило прогнозовані показники НБУ. Прогнозовані рівні інфляції на 2024 рік були наступними: 8,6% – у січні; 8,2% – у квітні; 8,5% – у липні; 9,7% – у жовтні.

На 2025 рік НБУ спочатку прогнозував інфляцію на рівні 6,9%, але згодом коригував прогноз до 7%. Однак більшість аналітиків вважають цей прогноз занадто оптимістичним і очікують вищого рівня інфляції. Олександр Паращій з Concorde Capital припускає, що інфляція на кінець 2024 року може скласти 8,0–8,5%.

Аналітики також вказують на важливість валютного чинника для інфляції. Дмитро Чурін з Eavex Capital вважає, що інфляція у першому півріччі 2025 року може сягнути 15%, але потім знизиться. Основним ризиком для інфляції є здатність Нацбанку стримати курс гривні на рівні 46,50 грн/$ до кінця року.

Не всі експерти вірять у досягнення 7%-го рівня інфляції, який прогнозує НБУ. Віталій Ваврищук з ICU прогнозує, що інфляція до кінця 2025 року може знизитися до 7%, але до зимових та весняних місяців перевищить 10%.

Фахівці зазначають, що хоча НБУ відповідає за контролювання інфляції, йому не завжди вдається правильно оцінювати ключові фактори, які впливають на ціни. Це включає вплив менших урожаїв, зростання витрат на оплату праці та енергоносії, а також ефект від девальвації гривні.

Джерело: OBOZ.UA.

Останні новини України:

Вартість важливих продуктів перерахують: названо товари, ціна яких зміниться.

Ціни на продукти в Україні у 2025 році однозначно зміняться: названо продукти, які найбільше подорожчають.

Ціни зростатимуть й у 2025 році: в НБУ попередили, скільки триватиме удар по гаманцях українців.


«Травень – це перехідний місяць»: журналістка пояснила, чому пенсії затримуються

Юрій Ванетик розповів про підходи Заходу до відновлення України

Досвід в обмін на комплектуючі: експерт розповів про співпрацю Тайваню та України

Війна, гроші та зерно: експерт пояснив, чому виник скандал між Україною та Ізраїлем

Що нового в Apple iPhone 17 і чим він відрізняється від попередника

«Порушується міжнародне право»: експерт оцінив, чому Ізраїль купує крадене українське зерно

Нафтопровід «Дружба» знову працює: експерт оцінив, чи варто було його відновлювати

«Ніхто не виграє»: експерт пояснив, чому через війну на Близькому Сході програють усі

«Швидкого податкового полегшення не буде»: журналістка розповіла про продовження військового збору

"ДТЕК Нафтогаз" веде переговори з українсько-американським інвестфондом - Bloomberg

«Ми цим перехворіли»: політик оцінив, чи позбулась Україна олігархів

У нас промисловість впала утричі з 1991 року, – експерт розповів про ситуацію в українській економіці

Треба чекати на економічний колапс, він неминучий, – Аркадій Бабченко про падіння режиму путіна

Російські пірати Азовського моря: експерт розповів про боротьбу з продажем викраденого українського зерна

Роялті чи лізинг: податкова кваліфікація платежів у світлі міжнародних конвенцій

Ізраїльський офіцер розповів, як давно готувалася війна проти Ірану

«Переклад на карту стане проблемою»: журналістка попередила про моніторинг за продаж на OLX

«Скиньтесь на війну»: експерт оцінив вартість ударів по Україні для росії

Економіст про допомогу США Україні: «Менше, ніж вони витрачають на комунальні послуги федеральних будинків»

Показати ще